FC Botoșani, la doar un punct de play-off

FC Botoșani a câștigat meciul cu Viitorul de pe teren propriu, scor 1-0, și este la un pas de o calificare în play-off.

Moldovenii au avut primele ocazii ale partidei. Chindriș, Al Mawas și Ongenda s-au întrecut în ratări în prima parte a jocului. Replica Viitorului a venit pe finalul primei părți, când Babunski l-a pus la încercare pe Pap din lovitură liberă.

După pauză, Keyta a încercat o execuție la colțul lung, dar Căbuz a respins în corner. Același Keyta a marcat unicul gol al partidei în minutul 81, după ce Ashkovski ratase din câțiva metri, și FC Botoșani – Viitorul s-a încheiat 1-0.

Botoșaniul a urcat pe locul cinci, cu 41 de puncte, la egalitate cu Academica Clinceni. Singura echipă care mai poate prinde un loc de play-off este Chindia Târgoviște, care mai are două meciuri de disputat. Astăzi, echipa lui Săndoi va juca la Voluntari.

După acest meci, Viitorul a pierdut matematic șansa de a se califica în play-off și va juca, din nou, în play-out.