Cine vizează locurile de senatori și deputați aferente județului Botoșani

Listele de candidați pentru alegerile parlamentare din 6 decembrie organizate la nivelul judeţului Botoşani au rămas definitive, în baza unei hotărâri adoptate, cu unanimitate de voturi, de Biroul Electoral de Circumscripție Județean (BECJ).

Pe liste se regăsesc inclusiv candidaţii Partidului Noua Românie pentru Senat și Camera Deputaților, după ce Curtea de Apel Suceava a admis candidaturile acestei formaţiuni politice. Iniţial, listele de candidaţi ale Partidului Noua Românie au fost respinse de membrii BECJ, dar şi de Tribunalul Botoşani, ca urmare a faptului că nu au avut semnăturile olografe ale preşedintelui partidului.

Prin urmare, membrii BECJ au constatat rămânerea definitivă a următoarelor candidaturi depuse de partidele politice pentru funcţiile de deputat și senator în această circumscripție:

1. UNIUNEA DEMOCRATĂ MAGHIARĂ DIN ROMÂNIA la alegerile pentru Senat din anul 2020 – lista de 5 candidați la funcția de senator;

2. UNIUNEA DEMOCRATĂ MAGHIARĂ DIN ROMÂNIA la alegerile pentru Camera Deputaților din anul 2020- lista de 8 candidați la funcția de deputat;

3. PARTIDULVERDE la alegerile pentru Senat din anul 2020 – lista de 5 candidați la functia de senator;

4. PARTIDUL VERDE la alegerile pentru Camera Deputaților din anul 2020- lista de 8 candidați la functia de deputat;

5. PARTIDUL MIŞCAREA POPULARĂ la alegerile pentru Senat din anul 2020 – lista de 5 candidați la functia de senator;

6. PARTIDUL MIŞCAREA POPULARĂ la alegerile pentru Camera Deputaților din anul 2020 – lista de 8 candidați la functia de deputat;

7. PARTIDUL NAŢIONAL LIBERAL la alegerile pentru Senat din anul 2020 – lista de 5 candidați la funcția de senator;

8. PARTIDUL NAŢIONAL LIBERAL la alegerile pentru Camera Deputaților din anul 2020 – lista de 8 candidați la funcția de deputat;

9. PARTIDUL PUTERII UMANISTE (social-liberal) la alegerile pentru Senat din anul 2020 – lista de 5 candidați la funcția de senator;

10. PARTIDUL PUTERII UMANISTE (social-liberal) la alegerile pentru Camera Deputaților din anul 2020 – lista de 8 candidați la funcția de deputat

11. PARTIDUL NOUA ROMÂNIE la alegerile pentru Senat din anul 2020 – lista de 1 candidat la funcția de senator;

12. PRO ROMÂNIA la alegerile pentru Senat din anul 2020 – lista de 5 candidați la funcția de senator;

13. PRO ROMÂNIA la alegerile pentru Camera Deputaților din anul 2020 – lista de 8 candidați la funcția de deputat;

14. PARTIDUL SOCIAL DEMOCRAT la alegerile pentru Senat din anul 2020 – lista de 5 candidați la funcția de senator;

15. PARTIDUL SOCIAL DEMOCRAT la alegerile pentru Camera Deputaților din anul 2020 – lista de 8 candidați la funcția de deputat;

16. ALIANȚA USR PLUS la alegerile pentru Senat din anul 2020 – lista de 4 candidați la funcția de senator;

17. ALIANȚA USR PLUS la alegerile pentru Camera Deputaților din anul 2020 – lista de 8 candidați la funcția de deputat;

18. ALIANȚA PENTRU UNIREA ROMÂNILOR la alegerile pentru Senat din anul 2020 – lista de 5 candidați la funcția de senator;

19. ALIANȚA PENTRU UNIREA ROMÂNILOR la alegerile pentru Camera Deputaților din anul 2020 – lista de 8 candidați la funcția de deputat;

20. PARTIDUL ROMÂNIA MARE la alegerile pentru Senat din anul 2020 – lista de 5 candidați la funcția de senator;

21. PARTIDUL ROMÂNIA MARE la alegerile pentru Camera Deputaților din anul 2020 – lista de 8 candidați la funcția de deputat;

22. PARTIDUL ECOLOGIST ROMÂN la alegerile pentru Senat din anul 2020 – lista de 5 candidați la funcția de senator;

23. PARTIDUL ECOLOGIST ROMÂN la alegerile pentru Camera Deputaților din anul 2020 – lista de 8 candidați la funcția de deputat.

24. PARTIDUL NOUA ROMÂNIE la alegerile pentru Camera Deputaților din anul 2020 – lista de 1 candidat la funcția de deputat

Listele de candidaţi pentru Senat şi Camera Deputaţilor le găsiți mai jos.

  1. SENAT:

Nr.

crt

Numele si prenumele candidatului

Apartenență politică

Profesia

Ocupația

1

OKOS

CAROL

UDMR

Inginer zootehnist

Viceprimar

2

MĂRGINEAN

IOAN

UDMR

Electromecanic

Primar

3

PÉTER

GYÖRGY-ÁRPÁD

UDMR

Profesor

Viceprimar

4

DUJ

ERIKA-ANDREA

UDMR

Istoric

Expert

5

COLOSVARI

ILEANA

UDMR

Industrie ușoară

Viceprimar

6

MONORANU

TODIRICĂ

Partidul Verde

Asistent medical

Pensionar

7

GURALIUC

PETRONELA

Partidul Verde

Asistent farmacist

Casnică

8

POPA

CĂTĂLIN

Partidul Verde

Sudor

Maistru

9

ABABEI

CRISTINEL-IONEL

Partidul Verde

Constructor

Constructor

10

VLAD

EUGEN

Partidul Verde

Tehnician veterinar

Pensionar

11

PETRESCU

CRISTIAN

PMP

Manager Turism

Director general

12

POPESCU

GEORGE

PMP

Funcționar public

Manager

13

VIZITIU

DIONISIE -TEODOR

PMP

Economist

Manager

14

CONSTANTINICĂ

ELENA-MAGDALENA

PMP

Medic

Medic de familie

15

SÎRBU

GABRIEL

PMP

Economist

Specialist Marketing PR

16

ACHIȚEI

VASILE-CRISTIAN

PNL

Inginer

Deputat

17

ILIUȚĂ

VIOREL

PNL

Inginer/Economist

Manager

18

ADĂSCĂLIȚEI

MONICA-DELIA

PNL

Medic

Director

Direcția de Sănătate Publică

19

CILIBIU

EUSEBIU-LAURENȚIU

PNL

Inginer

geodez

Inginer

geodez

20

LEBĂDĂ

RADU

PNL

Economist

Subsecretar

21

PARAMANOV

ANDREI

PPU (social-liberal)

Economist

Pensionar

22

LĂZĂRUC

MARCEL-EUGEN

PPU (social-liberal)

Economist

Pensionar

23

GRIGORE

AIDA-ELENA

PPU (social-liberal)

Economist

Economist

24

GHEORGHIU

LILIANA-CORNELIA

PPU (social-liberal)

Avocat

Avocat

25

DĂNUȚĂ

ȘTEFAN-VIOREL

PPU (social-liberal)

Economist

Economist

26

ȚURCANU ROXANA-FLORENTINA

PRO România

Profesor

Consultant vânzări

27

ATUDOROAE ALIN-DANIEL

PRO România

Medic

Medic

28

TANASĂ PETRU-ALBERT

PRO România

Inginer

Director general

29

ȘTEFAN VIRGINIA-SILVIA

PRO România

Economist

Director

30

ȘTEFAN NARCIS

PRO România

Consilier juridic

Jurist

31

TRUFIN

LUCIAN

PSD

Inginer

Senator

32

LUPAȘCU

COSTEL

PSD

Jurist

Deputat

33

GURALIUC

ELENA-RAMONA

PSD

Medic primar

Medic primar

34

MURARIU

MARIAN

PSD

Inginer

Viceprimar

35

BARBACARIU

SILVIU

PSD

Inginer

Administrator SC

36

SÎRBU

TUDOR

USR PLUS

(USR)

Medic

Medic

37

CÎMPANU

FLORIN-CRISTIAN

USR PLUS

(USR)

Informatician

Administrator

38

BURLACU

DORU GHEORGHE

USR PLUS

(USR)

Inginer electric

Manager produs

39

PETROVICI

PETRUȚA-SIMONA

USR PLUS

(USR)

Învățător

Învățător

40

COSMA

DORINEL

AUR

Inginer

Antreprenor

41

ROTARU

PAMFIL-TEOFIL

AUR

Inginer

Pensionar

42

MASCAN

ADRIAN

AUR

Agricultor

Agricultor

43

ANTOCHI

OLGA

AUR

Economist

Economist

44

MELINTE

RODICA

AUR

Agent comercial

Agent comercial

45

DOCTORESCU

DANIEL

PRM

Inginer

Inginer

46

BAHNĂ

CRISTINA

PRM

Economist

Economist

47

IONIȚĂ

MARCEL

PRM

Consilier juridic

Tehnician veterinar

48

CALMUSCHI

DANIELA IRINA

PRM

Asistent

Asistent farmacie

49

JUGARIU

OVIDIU

PRM

Tehnician

Administrator firmă

50

ISPIR

CONSTANTIN

PER

Economist

Revizor de gestiune

51

BORFOTINĂ

GHEORGHE

PER

Pensionar

Pensionar

52

MUSCALIUC

ALINA

PER

Tehnician

Administrator

53

NEAGU

JÎNICA-OLTEA

PER

Profesor

Profesor

54

BATCĂ

PETRU

PER

Electrician

Electrician

55

TĂRCUȚĂ DUMITRU

PNR

Militar

Gestionar

 

  1. CAMERA DEPUTAŢILOR:

Nr.

crt

Numele si prenumele candidatului

Apartenență politică

Profesia

Ocupația

1

ANTAL GÉZA

UDMR

Inginer chimist

Președinte executiv

2

CSORBA

ZSUZSANNA-EMESE

UDMR

Filolog

Manager de proiecte

3

KISS

ENIKŐ

UDMR

Expert în relații internaționale

Manager de birou

4

KIS

LEHEL

UDMR

Inginer economist

Student

5

PORTIK

LORÁNT-ANDRÁS

UDMR

Administrator societate

6

MUREȘAN

ILDIKO

UDMR

Bibliotecar

Primar

7

BIRÓ

ATTILA-BÉLA

UDMR

Expert accesare fonduri UE

accesare fonduri UE

8

BALAZS

ALBERT-STEFAN

UDMR

mecanic agricol

tractorist

9

BURLACU

SILVER -ȘTEFAN

Partidul Verde

Fizician

Fizician

10

PANCU

ANDREI-ALEXANDRU

Partidul Verde

Economist

Administrator

11

BENEA

CONSTANTIN

Partidul Verde

Tehnician ecolog

Antreprenor

12

SAUCIUC

MIOARA-GABRIELA

Partidul Verde

Meteorolog-hidrolog

Operator PC

13

TODIRIANU

GABRIEL

Partidul Verde

Tehnician

Tehnician

14

BURLACU

CIPRIAN IONEL

Partidul Verde

Funcționar

Agent vânzări

15

CHEBAC

GIANINA-MIRELA

Partidul Verde

Maseur

Maseur

16

ASAFTEI

DUMITRU- CRISTIAN

Partidul Verde

Dulgher

Operator

17

VIZITIU

CEZAR-CRISTIAN

PMP

Analist

Antreprenor

18

POPESCU

CORNELIU

PMP

Profesor

Functionar administrativ

19

CIUBOTARU

TANIA-ANCA

PMP

Inginer

Inginer OCPI

20

MISTRINESCU

LUCICA-NICOLINA

PMP

Profesor

Profesor

21

VECLIUC

SÎNZIANA-MĂDĂLINA

PMP

Economist

Agent vânzări

22

RĂILEANU

DORINEL

PMP

Inginer

Pensionar

23

ALEXA

ELENA

PMP

Asistent social

Antreprenor

24

IOSUB

ALEXANDRU-CĂTĂLIN

PMP

Funcționar

Antreprenor

25

ȘOPTICĂ

COSTEL

PNL

Profesor

Senator

26

OLOERIU

DAN

PNL

Profesor

Primar

27

ROMAN

CRISTIAN- CONSTANTIN

PNL

Inginer

Director Cancelarie Prefect

28

GRIGORAȘ

RADU

PNL

Economist

Administrator

29

HOLCA

AGNES-MIHAELA

PNL

Inginer

Manager General

30

RĂILEANU

MONICA

PNL

Licențiat în științe administrative

Consultant

31

BORFOTINĂ

IONEL-LUCIAN

PNL

Profesor

Primar

32

MAXIM

OVIDIU CONSTANTIN

PNL

Jurist

Viceprimar

33

DĂNUȚĂ

CORINA

PPU(social-liberal)

Economist

Antreprenor

34

ATITIENEI

ANA-MARIA

PPU(social-liberal)

Agent imobiliar

Administrator

35

FICIORU

ALEXANDRA

PPU(social-liberal)

Fizician

Funcționar

36

CIOBANU

ANGELICA

PPU(social-liberal)

Economist

Economist

37

CONDRATOV

ANDREI

PPU(social-liberal)

Maistru

Pensionar

38

CĂZĂCUȚU

NINA

PPU(social-liberal)

Farmacist

Administrator

39

TANASE

MAGDA-ELENA

PPU(social-liberal)

Profesor

Profesor

40

APARASCHIVEI

VASILICA-OANA

PPU(social-liberal)

Profesor

Director restaurant

41

HUNCĂ MIHAELA

PRO România

Profesor

Deputat

42

SILEGEANU CĂTĂLIN

PRO România

Inginer

Administrator

43

SĂLĂVĂSTRU AURICA

PRO România

Avocat

Avocat

44

HÂRTIE GABRIEL

PRO România

Profesor

Inspector școlar general

45

NISTOR GEORGETA-EDITA

PRO România

Medic

Medic

46

HRIȚCU-LAFONTAINE MIHAELA

PRO România

Economist

Economist

47

TOMA CONSTANTIN-LIVIU

PRO România

Inginer

vicepreședinte CJ

48

TIMIȘAG LUCIAN

PRO România

Profesor

Profesor

49

BUDĂI MARIUS-CONSTANTIN

PSD

Economist

Deputat

50

ȘLINCU DAN-CONSTANTIN

PSD

Economist

Director Executiv

51

PĂTRĂUCEANU CONSTANTIN-NECULAI

PSD

Jurist

Director

52

HUȚU ALEXANDRA

PSD

Consilier parlamentar

Licențiat și master în științe administrative, licențiat în Drept

53

LĂZĂRUC DANA

PSD

Medic stomatolog

Medic stomatolog

54

NISTOR CONSTANTIN-CRISTIAN

PSD

Inginer

Director GAL

55

GURĂU EDUARD

PSD

Medic

Medic

56

MANOLACHE CIPRIAN

PSD

Profesor

Profesor

57

DRANCĂ ANDREI-IULIAN

USR PLUS

(USR)

Inginer

Inginer

58

LĂCĂTUȘU-ANDREI CRISTINA-ANETA

USR PLUS

(USR)

Economist

 

Economist

 

59

OLENIUC MAGDA

USR PLUS

(PLUS)

Jurist

Traducător

60

GRIGORAȘ CIPRIAN

USR PLUS

(USR)

Avocat

Avocat

61

IFTODE EUSEBIU-ILIE

USR PLUS

(USR)

Inginer alimentar

Consilier dezvoltare locală și regională

62

LIUȚE BOGDAN-CEZAR

USR PLUS

(PLUS)

Consultant imobiliar

Consultant imobiliar

63

HUDIȘTEANU DUMITRU-PAUL

USR PLUS

(USR)

Tehnician în lucrări publice și construcții

Administrator

64

ZACREȚCHI SERGIU-DAN

USR PLUS

(USR)

Aviator militar

Pensionar

65

FEODOROV LUCIAN

AUR

Inginer

Pensionar

66

GRĂDINARU RADU-VICENȚIU

AUR

Jurist

Fucționar public

67

ANTOCHI CONSTANTIN

AUR

Economist

Pensionar

68

ONOFREI CONSTANTIN

AUR

Inginer

Electrician

69

IANCU CIPRIAN

AUR

Tehnician

Șofer

70

MURARU PETRU-CLAUDIU

AUR

Preot

Curier

71

ROTARIU MARICICA

AUR

Magaziner

Magaziner

72

AVĂDĂNEI MIOARA

AUR

Economist

Pensionar

73

GHEORGHIȚĂ GHEORGHE

PRM

Profesor

Profesor

74

DULGHERU ALEXANDRU-VIOREL

PRM

Asistent Kinetoterapeut

Broker asigurări

75

ZOIȚANU ILIE

PRM

Tehnician

Tehnician

76

MIHALACHE RĂZVAN-BOGDAN

PRM

Asistent social

Sudent master

77

FLOREA CAMELIA-ANCA

PRM

Asistent

Asistent farmacie

78

IGNAT DANIELA-CRISTINA

PRM

Economist

Economist

79

TAPALAGĂ ALINA-FLORENTINA

PRM

Tehnician agricol

Tehnician

80

PĂNESCU ANA-MARIA

PRM

Tehnician turism și ADM

Recepționer salon make-up artist

81

CARMOCANU GHEORGHE

PER

Inginer

Profesor

82

GLODEANU-BOSÂNCEAN GHEORGHE

PER

Inginer

Expert fonduri europene

83

GAIDUR IOAN

PER

Asistent veterinar

Pensionar

84

FILIP PETRU

PER

Maistru auto

Administrator

85

BACIU ANDREI-SORIN

PER

Inginer

Director vânzări

86

OBADĂ MIHAELA

PER

Lucrător economist

Agent Poștal

87

ROMAN ION

PER

Antrenor fotbal

Pensionar

88

TANASĂ FLORENTIN

PER

Lăcătuș mecanic

Lucrător comercial

89

PRIMAC-POPOVICI MARIA

PNR

Asistent de gestiune

Asistent de gestiune