Ce le mai place chimia… Vezi elevii care vor reprezenta judeţul la etapa naţională a Concursului „Petru Poni”

Sâmbătă, 11 martie 2017, la Colegiul Tehnic ”Gheorghe Asachi” din Botoșani, s-a desfășurat  etapa județeană a Concursului de Chimie ”Petru Poni”. Concursul se adresează elevilor din clasele liceale de la filiera tehnologică.

În urma acestui concurs au fost stabiliţi şi elevii care vor reprezenta judeţul Botoşani la etapa naţională. De menţionat este faptul că patru din cei cinci finalişti provin de la Liceul “Dimitrie Cantemir” Din Darabani. Aceştia sunt: Dragoş Iordache (clasa a IX-a), Andreea Sarafim (clasa a X-a), Giovani-Ionel Irimea (clasa a XI-a) şi Larisa Anechitei (clasa a XII-a). Lor li se adaugă Eliza Elena Frunză, elevă în clasa a IX-a la Liceul Tehnologic din Bucecea.


Etapa națională a concursului va avea loc la Curtea de Argeș, judeţul Argeș, în perioada 18 – 21 mai 2017.