Naţional. Transport ilegal de substanțe periculoase, oprit de polițiști

În noaptea de 12 spre 13 martie a.c., la ora 02.00, polițiști din cadrul I.P.J. Caraș-Severin au depistat, pe o stradă din Reșița, un autoturism condus de un cetățean ucrainean, cu domiciliul în Suceava. În urma controlului autovehiculului, în interior au fost găsite 676 de recipiente conținând erbicide și insecticide, substanțe periculoase, provenite din Ucraina.

Conducătorul auto a declarat faptul că a primit aceste substanțe în ziua precedentă de la o persoană care i-a oferit 500 de euro pentru a le transporta în localitatea Oravița din județul Caraș-Severin.

În cauză au fost întocmite acte procedurale și a fost dispusă începerea urmăririi penale față de conducătorul auto, pentru săvârşirea infracţiunilor de punerea în circulație a unui produs purtând o marcă identică sau similară cu o marcă înregistrată pentru produse identice ori similare, transportul şi tranzitul de substanţe şi preparate periculoase, cu încălcarea prevederilor legale în vigoare, respectiv producerea, livrarea sau utilizarea îngrăşămintelor chimice, precum şi a oricăror produse de protecţie a plantelor neautorizate, pentru culturi destinate comercializării.

Cercetările sunt continuate de polițiști ai Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Reșița. Cele 676 de recipiente identificate, precum și autoturismul folosit la transportarea acestora, au fost indisponibilizate. Valoarea prejudiciului estimat este la 270.000 de  lei.

În activități au fost angrenați și lucrători ai Gărzii de Mediu și de la Oficiul Fitosanitar Caraş-Severin, fiind trimise probe către Laboratorul Fitosanitar, pentru a se stabili dacă produsele sunt de origine sau sunt susceptibile a fi contrafăcute.