Polițiștii au intervenit, în cursul zilei de ieri, la peste 3.400 de evenimente, majoritatea sesizate prin 112. Au constatat aproape 900 de infracțiuni și au aplicat aproape 14.000 de sancțiuni contravenționale, pentru faptele antisociale constatate.
La data de 22 august a.c., 10.024 de poliţişti au fost angrenați în 325 de acțiuni pentru prevenirea faptelor antisociale şi menţinerea ordinii şi siguranţei publice. Au fost organizate peste 3.221 de patrule și s-a acționat, pentru prevenirea accidentelor rutiere, cu 286 de aparate radar. Polițiștii au intervenit la 3.451 de evenimente, dintre care 2.904 au fost sesizate prin 112.
În urma activităților, au fost constatate 897 de infracţiuni, 130 de persoane fiind surprinse în flagrant delict. Au fost depistate și 18 persoane urmărite național sau internațional, iar în cauzele instrumentate au fost dispuse 69 de măsuri preventive.
Pentru neregulile constatate, polițiștii au aplicat 13.882 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de peste 2.800.000 de lei.
Poliţiştii rutieri au desfăşurat activităţi pentru creșterea siguranței în trafic, fiind constatate 136 de infracțiuni la regimul circulației pe drumurile publice. Au fost reținute 525 de permise de conducere și au fost retrase 180 de certificate de înmatriculare.
2
1
0

