La această oră, circulaţia rutieră pe două dintre cele mai intens circulate străzi din municipiul Botoşani este paralizată.
Este vorba despre Bulevardul Mihai Eminescu – de la IRE, la Laurian – şi de strada Marchian – de la Casa Sindicatelor, până la intesecţia cu Bulevardul. Se circulă bară la bară, iar înaintarea maşinilor este extrem de anevoioasă. Distanţa dintre intersecţia Octav Onicescu – Bulevardul Mihai Eminescu şi intersecţia Marchian – Bulevard se parcurge în aproximativ 15 minute.
Şi mai greu se circulă între Casa Sindicatelor şi Bulevard, pe sensul de urcare, unde coloana de maşini se întinde pe toată lungimea străzii. De remarcat este faptul că niciun poliţist (local sau de la rutieră) nu dirijează traficul, iar blocajul este maxim.
2
1
0

