Contrabandiști prinși de jandarmi în Piața Centrală

Misiunile jandarmilor din week-end, executate independent sau în cooperare cu polițiștii botoșăneni, au vizat ordinea și siguranța publică în egală măsură cu verificarea respectării măsurilor de protecție sanitară, fiind aplicate nu mai puțin de 50 de sancțiuni contravenționale, care au însumat amenzi de peste 12.000 de lei.
De asemenea, în urma unei acțiuni executate în Piața Centrală a municipiului Botoșani pe linia combaterii comerțului ilegal cu produse accizabile, au fost ridicate în vederea confiscării 58 de pachete de țigări de proveniență extracomunitară și au fost întocmite acte de sesizare a organelor de urmărire penală sub aspectul săvârșirii unei infracțiuni de contrabandă, conform prevederilor Codului Vamal.