Premierul Sorin Grindeanu a afirmat că trebuie ieșit “dintr-o anumită ipocrizie” în ceea ce privește numirea prefecților și a subprefecților, arătând că “schimbările de guverne au dus, în general, la schimbarea prefecților și subprefecților”, reprezentanți ai executivului în teritoriu.
El s-a referit la proiectul aflat în dezbatere publică prin care se dorește eliminarea termenului “apolitic” în cazul reprezentanților Guvernului în teritoriu, respectiv a prefecților și a subprefecților. “Este în dezbatere publică. Nu spun că asta este soluția, așteptăm contraargumente. Dar măcar ieșim dintr-o anumită ipocrizie, pentru că toată lumea știe că la schimbarea guvernelor se schimbă prefecții și subprefecții, doar că există o formă mascată, de apolitic” – a declarat premierul.
Șeful Executivului a spus că “din 2004, prefecții, subprefecții au devenit înalți funcționari publici și sunt apolitici; (…) dar schimbările de guvern au dus în general la schimbările de prefecți, reprezentanții Guvernului în teritoriu”. De asemenea, Sorin Grindeanu a opinat că “așa cum un guvern este politic, vine prin votul cetățenilor și pleacă prin votul cetățenilor, tot așa și reprezentanții guvernului în teritoriu”. Premierul a arătat că “proiectul face parte dintr-un Cod administrativ, dar un model sau altul va fi adoptat în funcție de dezbaterea public”.
2
1
0

